Latarnia morska w Kołobrzegu

Latarnia morska w Kołobrzegu, to obecnie jedna z głównych atrakcji tej miejscowości. Pierwsze swoje światełko zaświeciła w 1966 roku, a korzystano z wieżyczki z Zarządu Portu. Początkowo świeciła okazjonalnie, kiedy zawijały statki do portu, a z czasem zapalano światło z falochronu.

W 1899 roku wybudowano w technice ryglowej nowy budynek z wieżą na 25 m i wykorzystywano już jako latarnię z zasięgiem 8 mil, a źródło światła znajdowało się na wysokości 14 m n.p.m. W 1909 roku solidny budynek z cegły zastąpił budynek ryglowy, co pozwoliło na zwiększenie zasięgu do 12 mil, a żródło światła znalazło się na wysokości 25 m n.p.m.

Kołobrzeg latarnia morska

Latarnia morska w Kołobrzegu

W czasie wojny latarnia została zniszczona przez niemieckich snajperów, ponieważ stanowiła doskonały punkt widokowy dla polskich artylerzystów w walce o Kołobrzeg. Po wojnie szybko odbudowano latarnię, ale trochę w innym miejscu. W latach 1979-1981 dokonano kapitalnego remontu latarni, a w 2001 roku właściciel obiektu, czyli Urząd Miasta, podjął się prac remontowych: wymiany posadzki fortu, wykopania i odtworzenia „suchej fosy” wokół fortu, adaptacji jednej z sal na tawernę oraz zbicia cementowych tynków i odtworzenia pierwotnego wyglądu dwóch pozostałych sal (wystawy tematyczne).

Latarnia wznosi się na wysokości 26 m nad terenem, a wysokość światła znajduję się na wysokości 36 m n.p.m. Położenie geograficzne latarni to 54° 11′ 17″ N 15° 33′ 22″ E. Sektor widzialności światła: 079,5°- 242° (162,5°).

Obiekt ten wpisany jest do rejestru zabytków. Jako kołobrzeska atrakcja turystyczna cieszy się wielkim uznaniem wśród turystów. Można tam zjeść, odpocząć, zwiedzić muzeum poświęcone latarni, kupić wspaniałe pamiątki, napawać się wspaniałymi widokami na Morze Bałtyckie, zabudowę całego miasta i okolicy, a nade wszystko przeżyć dreszcz adrenaliny na wysokości 36 metrów.

To też może cię zainteresować...