Zima nad Bałtykiem

Zima to pora roku w której wielu z nas myśli o wyjeździe nad morze – ale niemal nikt nie dałby się pokusić o to, by się tam faktycznie wybrać. Istotnie, pierwszą lokacją o jakiej myśli większość z was rozmyślając o zimowych wakacjach są góry. Mimo tego, skreślanie morza jako miejsca wartego odwiedzenia zimą to błąd – w końcu jest ono tak bardzo odmienne w porównaniu do tego, co większości z nas się kojarzy z nadmorskimi wakacjami.

Gdy przyjedziemy nad Bałtyk w momencie w którym spadnie śnieg, naszym oczom najprawdopodobniej ukaże się krajobraz wybielonej, pokrytej białym puchem plaży i pełnej kier wody – choć zdarzają się czasem okazje, że Bałtyk zamarza po horyzont i przypomina wtedy prawdziwą Arktykę.

Jeśli natomiast trafi nam się mniej śnieżna pora, to ku naszemu zdziwieniu możemy dostrzec, że piach pod naszymi stopami jest dużo bardziej zbity niż moglibyśmy się tego spodziewać. Zamarzanie piasku sprawia, że spacer po nim jest znacznie mniej męczący – a wszelaka aktywność jak np. jazda na rowerze wzdłuż wybrzeża, która normalnie byłaby na nim bardzo trudna, nagle urasta do bardzo kuszącej propozycji.

Morze Bałtyckie

Oczywiście, sytuacja turystów w nadmorskich miejscowościach także jest diametralnie inna niż latem. Nie ma już tłoków znanych nam z sezonu, a ceny zakwaterowania są znacznie niższe. Kolejki do latarni morskich oraz muzeów praktycznie nie występują. Wiele obiektów posiada nawet baseny z podgrzewaną wodą, dzięki czemu możemy zasmakować kąpieli, zupełnie jak latem. A przy tym, same restauracje w większości nadal funkcjonują i jeśli tylko jest możliwość połowu – dostarczą nam pyszną, świeżą rybę przyrządzaną przez lokalnych kucharzy na wiele sposobów – a do niej, grzane wino lub piwo.

Zimą Bałtyk stanowi także swego rodzaju mekkę dla sportowców. Ze względu na to, iż jest nie mniej malowniczy niż zawsze i nadal dostarcza gościom wiele zdrowotnego, orzeźwiającego jodu. Przy czym, nie tylko rowerzyści zasmakowali w jeździe po zamarzniętej plaży – jest to też idealne i powszechnie wybierane miejsce treningu narciarzy biegowych.

Zatem, jeśli potrzebujemy odrobiny oddechu od zgiełku wielkiego miasta, nowych doświadczeń czy zdrowia i rekreacji – wyjazd nad Morze Bałtyckie zimą może być dla nas niezapomnianym nowym doświadczeniem.

To też może cię zainteresować...