Kołobrzeg jest znanym i cenionym ośrodkiem kulturowym. Najbardziej rozpowszechnionym obiektem w mieście w tych sferach jest Miejski Ośrodek Kultury – który jest odpowiedzialny za doroczny festiwal Interfolk. Mająca swoje miejsce w Miejskim Ratuszu organizacja stale prowadzi zajęcia z tańca, teatru, plastyki oraz patronuje chórom i zespołom wokalnym. Poza MOK, w ratuszu mieści się także Galeria Sztuki Współczesnej, gdzie lokalni artyści i plastycy eksponują swoje dzieła, zaś dzieci i młodzież mają kontakt ze sztuką w organizowanych przez galerię lekcjach.
Przy ul. Armii Krajowej 13 znajduje się Muzeum Oręża Polskiego. Istniejący od 1963 roku przybytek prezentuje swoje zbiory militarne, takie jak średniowieczna broń drzewcowa, obuchowa, sieczna, miotająca czy palna. Znajdują się tam także wystawy o tematyce marynistycznej takie jak kotwice czy kompasy oraz sprzęt, artyleria, opancerzenie i mundury Wojska Polskiego zarówno z okresu I jak i II wojny światowej.
Przy tej samej ulicy mieści się także Pałac Brunszwickich – w którym usytuowana jest wystawa pt. „Dzieje Kołobrzegu”. Znajduje się tam przekrój przez ponad tysiącletnią historię miasta od czasów starożytnych aż po XX wiek oraz kolekcja rzadkich miar i narzędzi pomiarowych – od szewskich, po drukarskie i zegarmistrzowskie.
U zbiegu ulic Reymonta oraz Solnej mieści się natomiast Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta. Jego zadaniem jest edukacja kulturalno oświatowa oraz gromadzenie i koordynacja artystów-amatorów. Jako takie, sprawuje ono pieczę nad rozmaitymi grupami oraz zespołami teatralnymi, muzycznymi, tanecznymi, plastycznymi czy recytatorskimi. RCK jest też regionalnym organizatorem wszelakich koncertów, spotkań autorskich, wystaw, spektakli oraz recitali na skalę od lokalnej aż po międzynarodową. Organizuje ono także rozmaite kursy, seminaria i szkolenia, wypożycza sprzęt techniczny i współorganizuje takie imprezy charytatywne jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Mikołajki czy Dzień Dziecka.
W mieście działa również Miejska Biblioteka Publiczna im. Galla Anonima, która szczyci się niemal 150 tysiącami woluminów i prawie 9 tysiącami czytelników i do której zaliczają się mniejsze wypożyczalnie tematyczne takie jak: młodzieżowa, dziecięca czy beletrystyczna.
Wreszcie, Kołobrzeg jest także miejscem rozmaitych imprez cyklicznych. Do flagowych należy marcowy Miedzynarodowy Dzień Zaślubin, obchodzony od 1986 roku 15-kilometrowy bieg ku uczczeniu Rocznicy Zakończenia Walk o Kołobrzeg i Zaślubin z Morzem. W maju i w lipcu organizowane są natomiast kolejno – na rzece Parsęcie – Regaty Smoczych Łodzi i Regaty „Srebrny Dzwon”.